Wyjechała do Somalii, bo chciała pokazać pozytywne wydarzenia. Kilka tygodni później zginęła w islamistycznym ataku terrorystycznym

Dziennikarka przeniosła się z Kanady do Somalii. Chciała dokumentować pozytywne wydarzenia w tym cierpiącym i szarganym konfliktami od lat państwie, po to, aby dawać nadzieje jego obywatelom. Niestety po 8 tygodniach zginęła w islamistycznym zamachu terrorystycznym. 

Hodan Nalayeh była wybitną somalijsko-kanadyjską dziennikarką i założycielką Integration TV. Swoje życie poświęciła przedstawianiu tragicznej historii swojej ojczyzny wyniszczonej przez wojnę, głód oraz działalność terrorystów. Jej celem było budowanie społeczności, która podnosić ma na duchu Somalijczyków rozsianych po całym świecie. W związku ze swoją pracą z bezpiecznej Kanady postanowiła przeprowadzić się do Somalii, by dokumentować nie tylko tragedie mieszkańców, ale i pozytywne zjawiska i wydarzenia w kraju.

 

Pomysł powrotu w rodzinne strony dziennikarka przypłaciła życiem swoim i swojego nienarodzonego dziecka. Zginęła w zamachu terrorystycznym razem z 25 innymi osobami. 12 lipca w hotelu Asasey, w Kismayo, w którym przebywała 43-letnia kobieta doszło do ataku islamistycznej organizacji Al-Szabab. Najpierw samobójca zdetonował ładunek, a następnie współpracujący z nim terroryści ostrzelali budynek z broni palnej. Walka sił bezpieczeństwa ze zdeterminowanymi i bezwzględnymi bojownikami Państwa Islamskiego trwała prawie 12 godzin.

W zamachu zginął również mąż ciężarnej dziennikarki, biznesmen Farid Jama Suleiman. Kobieta osierociła dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. Chęć niesienia dobrej nowiny zaprowadziła ją prosto przed oblicze śmierci.

Znana w kręgach dziennikarskich muzułmanka na zawsze pozostanie w pamięci somalijskiej społeczności i współpracowników.
W oficjalnym oświadczeniu jej krewni piszą, że:

"Umarła, służąc społeczności Somalii i robiąc to, co najbardziej kochała. Przyniosła Somalijczykom inspirację i nadzieję poprzez opowiadanie historii. Będziemy za nią bardzo tęsknić".

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

2×3 =