Koniec z nielegalnymi imigrantami? Włochy wprowadzają ogromne kary za przemyt

Włoskie porty już od jakiegoś czasu, decyzją Matteo Salviniego, zostały zamknięte. Jednak może się zdarzyć, że mimo tego, statki pozarządowych organizacji niekoniecznie dostosują się do rozkazów włoskich służb i będą starały się płynąć w kierunku portów z imigrantami na pokładzie.

Jak podaje włoska prasa, aby temu zapobiec przygotowywany jest dekret, którego projekt przewiduje "kary do 5,5 tysiąca euro od każdego migranta za nieprzestrzeganie rozkazów podczas akcji ratunkowej na morzu". Co więcej, za nieprzestrzeganie nowych przepisów możliwe jest nawet odebranie licencji.

Według dziennika Corriere della Sera, "w ciągu minionego roku doszło do wielu kryzysów wokół statków organizacji pozarządowych, które chciały wpłynąć do włoskich portów z migrantami zabranymi z morza. Właśnie w działalność NGO  [organizacji pozarządowych] wymierzone mają być nowe przepisy. [...] Nowy zbiór przepisów zakłada przekazanie MSW dotychczasowych kompetencji ministerstwa infrastruktury i transportu w sprawie żeglugi". 

Dzięki temu, MSW zyska prawo do zatrzymania statku, zakazania jego postoju lub żeglugi, gdy tylko pojawią się "racje porządku publicznego bądź bezpieczeństwa". 

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

2×3 =