Sukces czy porażka? Konferencja bliskowschodnia za nami, nie obyło się bez skandalu

W Warszawie przez dwa dni odbywała się międzynarodowa Konferencja dotycząca bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Od początku wywoływała ona kontrowersje, szczególnie w temacie Iranu, który poczuł się urażony m.in. tym, że nie został zaproszony do dyskusji.  W Konferencji wzięły udział aż 62 państwa. W czwartek ogłoszono, że powstanie siedem grup roboczych ds. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Grupy te mają wypracować konkretne rozwiązania dla regionu w poszczególnych dziedzinach, a są to:

  • walka z terroryzmem i jego nielegalnym finansowaniem,
  • ograniczanie rozwoju broni rakietowej i proliferacji,
  • bezpieczeństwo na morzu i w powietrzu,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • bezpieczeństwo energetyczne,
  • sprawy humanitarne i uchodźcy
  • bezprawne zatrzymania i prawa człowieka.

Jak zapowiedział Mike Pompeo (wraz z Jackiem Czaputowiczem): „Grupy te zamierzają zbierać się na szczeblu roboczym w krajach na całym świecie, aby promować wspólne interesy społeczności międzynarodowej dotyczące budowy pokoju i bezpieczeństwa w regionie. [...] Nasze dwa kraje mają nadzieję, że ta konferencja i kolejne grupy robocze będą początkiem procesu warszawskiego - wspólnego, dynamicznego wysiłku, który spowoduje postęp we wskazanych i innych ważnych kwestiach w regionie”.

Proponowane jest również przyszłe spotkanie w tym podobnym składzie, aby omówić postępy tych grup.

Jak na konferencję organizowaną w Polsce zareagował prezydent Iranu?

Hasan Rowhani w czwartkowym spotkaniu z prezydentami Rosji i Turcji, stwierdził, że konferencja jest „spiskiem przeciwko krajom regionu”. Dodał również: „dzisiaj razem z Rosją w Soczi podejmujemy nowe kroki w kierunku wzmocnienia stabilności na Bliskim Wschodzie i walki z terroryzmem w Syrii, w tym czasie, gdy inne siły [w Warszawie] - popierające terrorystów - przygotowują spisek przeciwko regionowi”.

Jakie stanowisko ma tej sprawie USA?

Mike Pompeo zaznaczył: „cały czas mówimy jednym głosem, że należy zwiększyć presję na Iran. Prezydent Trump mówił jasno: szanujemy suwerenność każdego kraju, każdy kraj podejmuje swoje własne decyzje, ale wszystkie kraje świata powinny przeciwstawić się dawaniu Hasanowi Rowhani'emu pieniędzy, które można użyć na sponsorowanie terroryzmu”.

Skandal wywołała również wypowiedź amerykańskiej dziennikarki, która w trakcie relacji z Warszawy powiedziała, że Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim "walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

(źródło)

Czy organizacja konferencji odbije się Polsce czkawką?

Tak
Nie
Trudno ocenić

Liczba głosujących: 198

Tak - 80%

Nie - 10%

Trudno ocenić - 10%

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6-1 =

Opinie użytkowników

Dora 15.02.2019 To jest jeden wielki wstyd dla Polski i Polaków. Zostaliśmy rozegrani jak małe dzieci i ośmieszeni na arenie politycznej... a kto jet temu winien?