Mike Tyson obraził Polaków, teraz chce to naprawić. Opublikował oświadczenie

Mike Tyson to postać bardzo kontrowersyjna. Tym razem były sportowiec i skandalista postanowił wypowiedzieć się w związku z 75. rocznicą niezwykle tragicznego dla Polaków wydarzenia, jakim było Powstanie Warszawskie. Sportowiec, a w ostatnim czasie celebryta, postanowił w mało wyszukanych słowach obrazić nas jako naród.

Teraz amerykański gwiazdor usiłował zrehabilitować się w oczach Polaków. Po wizycie w Polsce i spotkaniach z powstańcami opublikował wpis na swoim koncie na Facebooku, w którym opisywał nasz kraj jako piękny. Stwierdził, że spędził Warszawie wspaniałe chwile, które tylko umocniły go w przekonaniu jak bohaterskim narodem jesteśmy. Swoją poprzednią wypowiedź sprostował stwierdzeniem, iż ma ogromy szacunek do naszych rodaków, którzy byli w stanie przeciwstawić się nazistowskim prześladowaniom. Wyznał też, że jest wdzięczny za historie ludzi, które miał okazję usłyszeć podczas pobytu nad Wisłą.

"Przebywanie w mieście dwóch powstań to doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę" - skwitował na koniec wypowiedzi.

Wspomniał również, że w trakcie pobytu w Polsce miał okazję spotkać się z 91-latkiem, Bolesławem Wojewódzkim, ocalałym z Powstania Warszawskiego.

Przypomnijmy, że rok temu „Żelazny Mike” wystąpił w spocie, w którym odniósł się do powstańczego zrywu, wyrażając swoją aprobatę dla bohaterskiego czynu Polaków. Opinia publiczna jednak nie do końca dobrze odebrała wspomniany materiał promocyjny z udziałem Tysona. Internauci z Polski wykazywali wyraźny brak związku boksera z treściami widocznymi na materiale.

Krytyka ze strony odbiorców tak bardzo nie przypadła emerytowanemu sportowcowi do gustu, że w trakcie tegorocznej wizyty postanowił ugodzić przykrymi słowami dumę narodową Polaków. Wyraźnie obrażony skomentował sprawę w następujący sposób:

"Chciałbym coś powiedzieć o polskim powstaniu. Mam wiele informacji, że Polacy komentują mój udział w filmie o Powstaniu Warszawskim. Polakom stało się gówno w porównaniu do tego, co dotyka czarnych w Ameryce. Nikt nie prześladował was przez pieprzone 250 lat.Nikt nie gwałcił wam matki, siostry, brata, patrząc wam prosto w oczy, zanim ich zabiją. Nikt wam tego nie zrobił".

Urażona duma gwiazdora przesłoniła mu niestety historyczne fakty. 123 lata nieobecności na mapach, rozbiory, tłamszenia tradycji, języka, tożsamości narodowej, miliony bestialsko zamordowanych cywilów w trakcie okupacji, doszczętnie zniszczona gospodarka, infrastruktura oraz dorobek całych pokoleń, potem lata komunistycznego reżimu to według Mikea Tysona „g*wno” w porównaniu do losu, jaki przypadł czarnoskórym.

Oczywiście nikt nie umniejsza tutaj cierpieniu, jakie niosły za sobą niewolnictwo oraz prześladowania, ale gdyby celebryta, zamiast obrażać naszą historię trochę się z nią zapoznał, zapewne dostrzegłby więcej podobieństw niż różnic.

Polacy przez setki lat nie mogli przyznawać się do swojej tożsamości narodowej, mówić we własnym języku. We własnym państwie traktowani byli jak obywatele drugiej kategorii. Wykorzystywano ich do katorżniczej pracy i tłamszono każdy przejaw polskości. Z narażeniem życia nasi przodkowie pielęgnowali w swoich dzieciach patriotyzm, tradycje oraz miłość do własnego rozdzieranego przez obce mocarstwa kraju.

Nie dziwi więc oburzenie, jakie wywołała wypowiedź boksera. Jak podkreślano w komentarzach, nie chodzi o robienie z Polaków ofiar, tylko o szacunek do naszej historii i tego, czego dokonaliśmy. 

Czy tym razem pochlebny dla nas wpis, który ex-bokser umieścił w mediach społecznościowych wystarczy, aby naprawić błąd i na powrót przekonać do siebie polską opinię publiczną? Czy krótka notka na Facebooku jest w stanie przysłonić brak wiedzy i urażoną dumę narodową Polaków? Czekamy na wasze komentarze.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

8-2 =

Opinie użytkowników

johny 05.07.2019 niech sobie obejrzy Chlopaki nie placzom z napisami to mu cezary powie co to za przodkowie i skad sie oni wszyscy wzieli w tej ameryce. to wtedy sie moze urazac ;)
Max Zorin 04.07.2019 Trzymaj się Mike. Na Twoich walkach nigdy się nudziłem. Zawsze będziesz w Polsce mile widziany.
Aronia 03.07.2019 Widać jakie szczere są te jego słowa skoro lekka krytyka wystarczy żeby zmienił front o 180 stopni. Po co w ogóle się wypowiada o Powstańcach, wojnach i bohaterach skoro wiadomo, że i tak czarnoskórzy mają najgorzej i to na nich świat powinien być skupiony?
Michał 03.07.2019 Witam serdecznie!Można powiedzieć że żyje z duchem nacjonalisty wierze w polski naród w polska siłe i dume narodową.Słyszałem tą wypowieć Mr.Taysona z tym że my mieliśmy g...no z porównaniem z tym co mieli czarni w ameryce i ogólnie pomyślałem że facet pie...oli nie wie co mówi,ale że ten facet jest znany na całym świecie to poczułem nie smak do niego ale teraz ratuje go to że się zreflektował i przeprosił jeszcze gdyby chciał zrobić film na yt że przeprasza polaków i dodać pare słów o naszej walecznej historii o tym że polki naród to piękny naród to wogóle była by bajka. Pozdrawiam z Bożegopola Wielkiego