Turcja bierze się za walkę z dżihadystami. Co dalej z Syrią?

Władze Turcji starają się utworzyć strefę bezpieczeństwa w północnej części ogarniętej konfliktem Syrii. Działania mają na celu umożliwienie powrotu do kraju ok. 4 milionów syryjskich uchodźców, którzy przebywają obecnie na terenie Turcji.

Prezydent Turcji w trakcie poniedziałkowej przemowy w Stambule poinformował o tym, że przeszło 300 tys. migrantów z tamtych rejonów powróciło już bezpiecznie do swojej ojczyzny. Polityk ma nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć strefy bezpieczeństwa, w których schronienie znajdą miliony obywateli Syrii, którzy obecnie przebywają na emigracji. Terytorium objęte wspólnymi działaniami Turcji oraz USA ma pełnić także funkcję obronną przed przenikaniem bojowników kurdyjskich na teren państwa Erdogana. Prezydent jasno stwierdził, że Turcja ma zamiar przejąć od Stanów Zjednoczonych ciężar walki z dżihadystami w Syrii.

W wyniku trwającej od marca 2011 roku wojny domowej ponad 5,5 miliona Syryjczyków musiało opuścić swoją ojczyznę, z czego prawie 3,5 miliona trafiło do Turcji, stanowiąc często obciążenie ekonomiczne dla tego kraju.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

9-4 =