Polskie miasto idzie śladem Berlina? Antyterrorystyczne ławki stanęły w centrum Poznania...

Na poznańskim placu Adama Mickiewicza pojawiło się 12 betonowych ławek, które mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających stolicę Wielkopolski. 

Ławki (ważące 800 kg każda!) stanęły w pobliżu m.in. pomnika wieszcza i Ofiar Czerwca 1956. Lokalizacja nie jest przypadkowa - jest to bowiem częste miejsce różnych uroczystości i wydarzeń masowych. Jak wskazała Katarzyna Parysek-Kasprzyk z poznańskiego magistratu, plac Mickiewicza jest jednym z miejsc, które wymaga specjalnej troski. 

"Poszukiwaliśmy rozwiązania, które musi spełnić kilka warunków: poprawić bezpieczeństwo, wpisać się w historyczny i architektoniczny kontekst dawnej Dzielnicy Zamkowej, ale także mieć walor funkcjonalny i użytkowy. Dodatkowym utrudnieniem były bardzo wysokie koszty elementów posiadających stosowne certyfikaty bezpieczeństwa oraz fakt, że nie są one zwykle szczególnie urodziwe. Optymalnym rozwiązaniem wydawały się nam estetyczne ławki" - powiedziała urzędniczka. 

Nietypowe ławki zostały wykonane według projektu Dawida Strębickiego, z konglomeratu betonu i naturalnego kamienia. Co ważne, zostały na stałe przytwierdzone do płyty placu, co ma dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo, stanowiąc zaporę przed m.in. nagłym wjazdem pojazdu w ludzi.

Czy Polacy mogą obawiać się zamachów?

Tak
Nie
Trudno powiedzieć

Liczba głosujących: 323

Tak - 27%

Nie - 50%

Trudno powiedzieć - 23%

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

2+6 =

Opinie użytkowników

HERZ 10.10.2019 Niestety zamontowane ławki nie posiadają żadnego ceryfikatu na antyterrorystyczość. Ławki Herz System posiadaj certyfikat antyterrorystyczny i wytrzymują uderzenie samochodu ciężarowego o wadze 7.5 tony
HERZ 19.02.2019 Niestety ławki zamontowane w Poznaniu nic nie mają związku z ławkami antyterrorystycznymi prócz nazwy.Ławki antyterrorystyczne powinny posiadać odpowiednie certyfikaty PAS 68 potwierdzone CRASH TESTEM.Ławki antyterrorystyczne wytrzymują uderzenie pojazdu ciężarowego o wadze 7,5 tony z prędkością 64 km/h
giga 29.12.2018 Jak mówi przysłowie : Lepiej dmuchać na zimne, niż się gorącym sparzyć...
Gabriel 24.12.2018 Lepiej zapobiegać niz leczyć!!!