Płacz schwytanego bojownika Państwa Islamskiego. "Byliśmy tylko lekarzami i kucharzami, jesteśmy niewinni" - to ich standardowa śpiewka

Lucas Glass miał zaledwie 19 lat, kiedy w 2014 roku postanowił przyłączyć się do Państwa Islamskiego. Opuścił rodzinny Dortmund i wraz z żoną wyjechał do Syrii, gdzie działał w siłach policyjnych. Jak dziś mówi, nic nie wiedział o barbarzyństwie ISIS.

"Wszystko, co wiedziałem o ISIS, to to, że ustanawiają islamskie prawo i walczą z Baszarem al-Assadem" - wyznaje "pełen skruchy" w wywiadzie dla "The Independent". Tłumaczy się, że jego jedynym celem było praktykowanie religii, ale rzeczywistość okazała się inna. Uważa się za niewinnego i porównuje się do amerykańskich żołnierzy, wyruszających na wojnę do Afganistanu, czy Syrii. Glass podkreśla również, że Niemcy nie zapewniły mu przestrzeni do wyznawania religii, jakiej oczekiwał. 

Syryjskie Siły Demokratyczne w ostatnich miesiącach zatrzymały setki cudzoziemców. Kraje takie jak Niemcy nie chcą jednak przyjmować z powrotem swoich obywateli, którzy mieli powiązania z dżihadystami. Boją się o bezpieczeństwo swojego kraju, jednakże udowodnienie, że dany obywatel działał dla Państwa Islamskiego nie jest proste. 

Cudzoziemcy opuszczający kalifat zdają sobie z tego sprawę i za wszelką cenę próbują wymigać się od odpowiedzialności karnej. Tłumaczą, że byli kucharzami, lekarzami, a nawet pracownikami humanitarnymi. "Wszyscy mówią to samo" - podkreślił kurdyjski oficer wywiadu.

Niektórzy, tak jak Lucas Glass, przyznają się do bycia członkami Państwa Islamskiego, zaznaczając, że zostali oszukani i nie mieli świadomości z prawdziwej natury grupy. Pojawia się zatem pytanie, czy "nieświadomość" jest wystarczającym argumentem? Trudno uwierzyć, że nie mieli oni pojęcia, czym zajmuje się ISIS...

(źródło)

 

 

 

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

9+9 =

Opinie użytkowników

LukaszW 19.02.2019 Dawać ich do Niemiec w Niemczech brak kucharzy, lekarzy, inżynierów...
Hubert 12.02.2019 SAS dostało ścisłe wytyczne co do obywateli brytyjskich na służbie isis schwytanych w strefie walki.
Andrzej 12.02.2019 Nie bojownika A BANDZIORA I ZWYRODNIALCA.
szatan 11.02.2019 jechać go
Dede 11.02.2019 Nieznajomość prawa szkodzi.
Lukasz 11.02.2019 Ha nazistowscy zbrodniarze tłumaczyli się w podobny sposob. Powtórka z histori