Niemiecki statek z 53 imigrantami na pokładzie próbował zatopić włoską łódź policyjną? Salvini: "to akt wojny"

Kapitan niemieckiego statku, która uratowała 53 migrantów u wybrzeży Libii, odpowie przed sądem za próbę zatopienia łodzi policyjnej. Carola Rockete chcąc pomóc uchodźcom, omal nie zabiła załogi statku z włoskimi oficerami na pokładzie. Rząd Włoch odbiera to nie tylko jako przestępstwo, ale także akt wojny.

Statek, którym dowodziła 31-latka dopłynął w sobotę do włoskiego portu Lampedusa. Zaraz po wyjściu na brzeg Rockete została aresztowana. Z pokładu wyprowadzono ją w eskorcie policji, ale bez kajdanek. Matteo Salvini oskarżył ją bowiem o próbę staranowania i zatopienia niewielkiej włoskiej łodzi policyjnej patrolującej wybrzeża Morza Śródziemnego.

Kobieta twierdzi, że ten ryzykowny krok był podyktowany chęcią ratowania życia uchodźców. Salvini podkreśla, że jej chęć pomocy mogła doprowadzić do śmierci ludzi, którzy uczciwie wykonywali swoje obowiązki zawodowe. Według premiera Włoch czyn ten jest więc karygodny.

Sea-Watch 3 to ogromny, kilkutonowy statek, należący do niemieckiej organizacji charytatywnej, która zajmuje się prowadzeniem cywilnych operacji poszukiwawczych i ratowniczych. Organizatorzy akcji tłumaczą, iż kobieta musiała wtargnąć na włoskie wody, ponieważ nie miała innej opcji zapewnienia bezpieczeństwa znajdującym się na statku imigrantom. Dowodząca nim 31-latka próbowała pod osłoną nocy doprowadzić do zderzenia z łodzią, na której znajdowali się funkcjonariusze. Oficerowie cudem uniknęli kolizji.

40 imigrantów znalazło już bezpieczne schronienie, pozostałe 13 osób ze względu na zły stan zdrowia nadal odizolowane jest od społeczeństwa. W tej sprawie społeczeństwo jest bardzo podzielone, niektórzy opowiadają się za ukaraniem kobiety, a niektóre środowiska nazywają ją bohaterką. Za bezprawne wtargniecie do portu i próbę uśmiercenia funkcjonariuszy grozi jej 10 lat więzienia.

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

5-4 =

Opinie użytkowników

Wojtek 07.07.2019 Wziela ich na strefie wod Libi, powinna odtransportowac ich do Libi...Ale zabrala ich do Wloch, jak wiekszoch pseldo-humanitarnej pomocy na tym akwenie.
Kkk 06.07.2019 To wielki statek czy kilkutonowy? Zwykły mały Yacht na 8 osób waży 14 ton. Myślę, że łajba zdolna załadować nawet w ścisku 40 osób musi być większa. Swoją drogą ona charytatywnie tego nie robi bo mafie biorą ciężkie pieniądze od tych ludzi za umożliwienie przepłynięcia do Europy. Ona pomaga mafii w imię pomocy biedakom, jej nic nie zrobią, mafia zadowolona, ona zarobiona i wszyscy zadowoleni.
asdasd 04.07.2019 3 to ogromny, kilkutonowy statek <--- prosiłbym o lepsze tłumaczenia... kilka ton to ma tir... i to ten mały. Co do wydarzenia to brak słów, na głupotę ludzi...Afrykańczycy mieli tyle samo lat rozwoju co my... Czy to że im nie pykło daje im prawo do zasiedlania naszego domu?
Elmer 03.07.2019 'uratowanych odtransportowac do domu
Marek 03.07.2019 Ciekawe od kogo bierze kasę za tzw pomoc
szymon 03.07.2019 jakie uratowala?za kase?i tak ich wiozla przez cale morze zeby ich ratowac we Wloszech hahaha?a nie mogla ich ratowac w Libii?duzo blizej haha tylko oni zaplacili do Wloch haha
13 03.07.2019 Takie "charytatywne" statki powinny byc ostrzeliwane gdy wtargna na wody terytorialne i jesli nie odplyna powinny byc zatapiane. Jednostki aresztowane powinny byc konfiskowane lub zatapiane.
Kamil 02.07.2019 Dlaczego nie odtransportowali ich do Libii? Niech ktoś mi na to odpowie. W Libii niema żadnej wojny i tam mieli bliżej. Kur... Niemoge tego pojąć.