"Nadchodzi druga fala terroryzmu". Szef Interpolu zapowiada powrót dżihadystów

Jürgen Stock, sekretarz generalny Interpolu, również kryminolog i policjant, powiedział: "Prawdopodobnie wkrótce staniemy w obliczu drugiej fali innych zradykalizowanych lub powiązanych z ISIS osób.”


W najbliższym na wolność wyjdą osoby, które były podejrzane o terroryzm lub sympatycy ugrupowań terrorystycznych, które zostały skazane na wyroki od dwóch do pięciu lat więzienia. Nie zostali skazani za konkretny atak, więc ich wyroki nie mogły być wysokie.

Stock dodał: "Wiemy, że radykalizacja ma miejsce w więzieniu, a niedawny atak w Strasburgu jest tego przykładem".

W Europie, ale także w Azji, to pokolenie tzw "wczesnych zwolenników” wychodzi z więzienia, bądź wyjdzie w najbliższym czasie i może wznowić działalność terrorystyczną. Powracający z więzień nadal stanowią problem dla wielu krajów członkowskich. Wielu dżihadystów, którzy wyszli z więzienia w Europie i Azji jeszcze powróciło do swojej działalności, niektórzy z nich zniknęli.


Stock powiedział, że Interpol opracowuje międzynarodową bazę danych biometrycznych, aby umożliwić 194 krajom członkowskim zidentyfikowanie terrorystów i podejrzanych o przestępstwa. Wprowadzony zostaje globalny system wczesnego ostrzegania przed terroryzmem.

W chwili obecnej Interpol ma bazę około 45 000 zagranicznych dżihadystów.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6+1 =

Opinie użytkowników

Paweł 05.01.2019 Tolerancja,Francję już przerosła
Daniel 05.01.2019 Witam Chciałem nawiązać temat tzw demokracji w europie,dlaczego ci "wielcy" przywódcy europejscy zezwalają na niekontrolowane przyjmowanie uchodźców z bliskiego wschodu,przecież możemy się przed tym bronic,chociaż nie bo mamy "demokrację" kosztem wolnej Europy.Osobiście jak i wielu moich znajomych potrafi docenić naszą niepodległość i nie damy się stłamsic tzw radykalnym islamistom,którzy dążą do upadku europy,być może potrzebna jest wojna w Europie aby temu zapobiec.Najbogatsze kraje starego kontynentu już są na kolanach prze swoją otwartą polityke i nadmierną tolerancję.Tak pomagajmy Ale z głową.