Manifest zamachowca z Nowej Zelandii. Przetłumaczyliśmy fragmenty na język polski

Dziś doszło do ataku na meczety w Nowej Zelandii. Jeden z zamachowców, 28-letni Brenton Tarrant transmitował na żywo na Facebooku swój atak na muzułmanów. Wcześniej napisał 74-stronicowy manifest, w którym m.in. wychwalał Breivika i opowiedział o swojej nienawiści do muzułmańskich imigrantów w Europie. 

Fragmenty przetłumaczone na język polski:

W swoim manifeście mężczyzna odpowiedział na pytania, które "mogłyby być zadane", czyli m.in. opisał kim jest i podał powody, dla których zdecydował się zaatakować. 

"Jestem zwykłym białym człowiekiem z normalnej rodziny, który zdecydował się zająć stanowisko, aby zapewnić przyszłość moim ludziom". Dlaczego doszło do ataku? "Przede wszystkim chcę pokazać najeźdźcom, że nasze ziemie nigdy nie będą ich ziemiami, nasze ojczyzny są nasze i tak długo, jak biały człowiek żyje, NIGDY nie podbiją naszych ziem i nigdy nie zastąpią naszych ludzi. Zemszczę się na najeźdźcach za setki tysięcy zgonów spowodowanych przez obcych najeźdźców na ziemiach europejskich w całej historii. Zemścić się za tysiące europejskich żyć straconych w wyniku ataków terrorystycznych na ziemiach europejskich. Chcę pomścić tych europejskich mężczyzn i kobiety straconych w nigdy nie kończącej się wojnie w europejskiej historii, którzy zginęli za swoje ziemie, zginęli tylko po to, by ich ziemie zostały oddane jakiejkolwiek zagranicznej szumowinie".

"Siły USA / NATO walczyły obok muzułmanów i wymordowały chrześcijan" - dodaje.

Mężczyzna wspomina również "szczególne zdarzenie", które popchnęło go do zorganizowania ataku. "Podróżowałem turystycznie po Europie Zachodniej. Byłem we Francji, Hiszpanii, Portugalii i innych krajach. Pierwszym wydarzeniem, które zapoczątkowało zmiany, był atak terrorystyczny w Sztokholmie 7 kwietnia 2017 roku (...), nie mogłem już odwrócić się od przemocy". Tarrant wspomniał również, że atak jest zemstą za śmierć 11-letniej Ebby Åkerlund - jednej z pięciu ofiar zamachu w stolicy Sztokholmie."

"Ebba szła spotkać się po szkole z mamą, kiedy została zamordowana przez sprawcę, który skradzioną furgonetką wjechał w ludzi na deptaku. Ebba była niedosłysząca i nie zdawała sobie sprawy o zbliżającym się zagrożeniu" - opisał historię dziewczynki.

"Nie mogłem dłużej ignorować ataków. To były ataki na moich ludzi, atakują moją kulturę, atakują moją wiarę i atakują moją duszę". 

Drugim wydarzeniem, które przelało czarę goryczy były wybory powszechne we Francji w 2017 roku. "W każdym francuskim mieście byli najeźdźcy. Bez względu na to, dokąd podróżowałem, bez względu na to, jak małą lub wiejską społeczność odwiedziłem, byli tam najeźdźcy".

Mężczyzna przyznał, że reprezentuje "miliony europejskich i innych narodowości etno-narodowych, które chcą żyć w pokoju między własnym ludem, mieszkając na własnych ziemiach, ćwicząc własne tradycje i decydując o przyszłości własnego rodzaju. (...) Nie jestem bezpośrednim członkiem żadnej organizacji ani grupy. Żadna grupa nie zleciła mi ataku".

Napastnik zaczął planować atak z wyprzedzeniem około "dwóch lat, a atak na lokalizację w Christchurch z trzymiesięcznym wyprzedzeniem". 

"Wybrałem broń palną ze względu na jej wpływ na dyskurs społeczny, dodatkowe relacje medialne, które zapewnią i wpływ, jaki może mieć na politykę Stanów Zjednoczonych". 

"To atak terrorystyczny. Ale wierzę, że to jest akcja partyzancka przeciwko siłom okupacyjnym". 

Tarrant przyznał, że nie ma wyrzutów sumienia. "Chciałbym tylko zabić więcej najeźdźców i więcej zdrajców".

"Życzę różnym narodom ich świata wszystkiego najlepszego bez względu na ich etniczność, rasę, kulturę wiary, żeby żyli w pokoju i dobrobycie, wśród własnych ludzi, praktykując własne tradycje, we własnym narodzie. Ale jeśli ci sami ludzie pragną przybyć do mych narodów, zastąpić nas innymi ludźmi, ujarzmiając mój lud, walcząc z moim ludem, kurcze jestem zmuszony do walki z nimi, nie trzymając niczego w rezerwie".

Czy atak był antyimigracyjny? "Tak, ponad wszelką wątpliwość, antyimigracja, wymiana etniczna i antykulturowy zamiennik. Atak nie był atakiem na różnorodność, ale atakiem w imię różnorodności".

Mężczyzna nie planował ataku na policjantów. Na pytanie "Czy zamierzałeś zabić policjantów lub innych funkcjonariuszy państwowych?" odpowiedział: "Nie. Siły policyjne w Nowej Zelandii mają ogólnie dobre warunki publicznie i w przeciwieństwie do innych narodów europejskich, takich jak Francja, Wielka Brytania lub Norwegia, do tej pory pozostały lojalne wobec ludzi".

Jak przyznał "obawia się kultur z wysokim wskaźnikiem płodności" i nie jest homofobem. Jako osobę o najbliższych mu przekonaniach wskazał Oswalda Mosley'a.

Wskazał, że osobą, która najbardziej go zradykalizowała jest Candace Owens. "Za każdym razem, gdy mówiła, byłem oszołomiony jej spostrzeżeniami i własnymi poglądami. Chociaż będę musiał wyprzeć się niektórych jej przekonań, ekstremalne działania, których ona wymaga, to zbyt wiele nawet dla mojego gustu". 

"Popieram wielu z tych, którzy sprzeciwiają się etniczności i kulturze ludobójstwa. Luca Traini, Anders Breivik, Dylan Roof, Anton Lundin Pettersson, Darren Osbourne itd."

"Czy twój atak nie spowoduje wezwań do usunięcia praw do broni w Stanach Zjednoczonych? Tak, to jest cały plan".

"Nie ma narodu na świecie, który nie został założony przez lub utrzymany przez użycie siły. Siła jest mocą. Historia to historia władzy. Przemoc to siła, a przemoc to rzeczywistość historii".

"[W Europie] wyłoniły się dwie konkurujące ze sobą ideologie (komunizm i faszyzm), które zastąpiły utratę Boga, a następnie pozwoliły obu stronom mordować się nawzajem, a następnie pozwoliły korporacjom na wsparcie kapitalistów rozrywających ocalałych na kawałki. Rezultatem jest społeczeństwo bez rdzenia przekonania, brak celu i brak wizji na przyszłość. Społeczeństwo szerzące się nihilizm, konsumpcjonizm i indywidualizm, gdzie każda jednostka jest konkurentem i prawa jednostki zastępują wszystkie pojęcia odpowiedzialności. W tym piekle jednostka jest wszystkim i rasa jest bezwartościowa".

Link do całego manifestu: https://www.docdroid.net/mVgWAkm/the-great-replacement.pdf#page=5

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

8-4 =

Opinie użytkowników

Bubu 26.03.2019 Nie ubogacajcie innych bo sami ubogaceni bedziecie..no i ubogacili ich
Szary człowiek 19.03.2019 Poniekąd rozumiem. I wiad jest to morderca a ta sytuacja była ustawiona . Ale nie żałuję tych zabitych muzułmanów.. Pozdrawiam
Kaleson 18.03.2019 Ktoś pisze jak on mógł nie winni ludzie.. A jak oni nas atakują niewinnych innych ludzi ktorzy moze szli do pracy na zakupy robia co i kiedy chcą bo wiedzą że mogą. Po każdym jednym ataku są następne niczego się nie boją . A tutaj nie popieram ale czy nie miał racji ?
Adela 18.03.2019 Chory facet. Tak jakby biali nie mordowali się miedzy sobą. Nie czytań tego bo szkoda mi czasu. Takich bzdur nie powinni wcale drukować.
Aertjo 17.03.2019 A ja popieram !
Polak 17.03.2019 Prędzej czy później ludzkość europejska się obudzi i zacznie działać w obronie swojego kraju i bliskich. Aby nie było za późno dla nas. Jak powstaną wszyscy to nikt nas nie zatrzyma
Ahim 16.03.2019 Ciekawy pogląd na demokrację , czy my za komuny żyliśmy w niewoli?.
anonim 16.03.2019 i co z tego że zrobił dobrze jak i tak go wsadzą do pierdla:/
bb 16.03.2019 Do SF;Kto to powiedzial? Czy naprawde potomek najezdzcow???
qwerty 16.03.2019 SF jesteś typowym lemingiem. Mówiąc o naszych ziemiach mówił o Europie. Nikt też nie wyparł rdzennej ludności Nowej Zelandii. W momencie jej odkrycia mieszkało tam 100 000 Maorysów, obecnie ich liczba wynosi 720 000. Gdzie jest więc to wyparcie?
Jola 16.03.2019 Ciezko to komentowac w takiej sytuacji gdy giną niewinni ludzi a ich wina jest pochodzenie .....
Martinez1991 16.03.2019 Islam = religia pokoju. To już przechodzi ludzkie pojęcie, powinni zakazać tej religii
Beata 16.03.2019 Potępiam tego osobnika, żeby na przemoc odpowiadać przemocą? Teroryzmu nie zwalczysz teroryzmem. Tym bardziej jest to nieodpowiednie, że zaatakował niewinnych, modlących się ludzi. Nie można generalizować że wszyscy imigranci są źli, tak jak wszyscy muzłumanie-terorystami. Polacy też emigrują, też mieszkają na obczyźnie, ale czy urządza się na naszych rodakach polowania, tam za granicą? Myślę że tu trzeba skupić się na innych aspektach, by bronić suwerenności kraju, teraz wojny toczą się ekonomiczne, ten kto ma bogatrzy kraj stawia warunki innym krajom, niż demograficzny świadczy o słabości naszego narodu, to bardzo ważny aspekt. Unia europejska trzyma nas w ryzach. Jeśli nasza gospodarka upadnie, będziemy całkowicie zależni od państw unii. Tak że to już jest, dzieje się źle w naszym kraju.
Polok 16.03.2019 Powiedział to co większości ludzi w Europie myśli czyn godny potępienia? a może On jest naszym bohaterem który walczy o naszą przyszłośc
Jeleń 16.03.2019 Treść manifestu już skasowana.... wolność słowa
Maxxxx 16.03.2019 Krzywda ludzka obarcza się cudzą Krzywda mądry gość to nie jest zwykły uliczniak długo to wszystko planował i zorganizował a w mediach raptem aż roi się od różnych artykułów na temat imigrantów czy świat zaczyna otwierać oczy po tej sytuacji szkoda że dopiero teraz
Bartek 16.03.2019 Sporo racji jednak czy miał inną możliwość na wyrażenie sprzeciwu skoro media są skorumpowane?
Bron 15.03.2019 @SF A jesteś pewien, że ta rdzenna ludność Nowej Zelandii o której piszesz sama wcześniej nie odebrała ziemi komuś innemu? No i skąd założenie, że oni się nie bronili? Bo jeśli ludność miejscowa, staje się miejscowa poprzez zasiedzenie i ma prawo bronić się przed najeźdźcami to rdzenni biali Nowozelandczycy też takie prawo mają.
Marcin 15.03.2019 Może i nie popieram takich rozwiązań ale jestem za tym że każdy imigtant powinien sie dostosować do kultury do której przyjechał, a nie przybyć i żądać dostosowania sie do swojej. Świat idzie w zła stronę.
AF 15.03.2019 Wielka propaganda. Udostępniane takich informacji ma przede wszystkim na celu sianie fali nienawiści. Ludzie zamiast zastanowić się nad tym jak wygląda teraz świat wolą ślepo iść za tłumek i popierać takich podludzi jak on.
56789 15.03.2019 Ja go rozumiem, ale to nie przyniesie nam żadnej korzyści i nikogo nie obudzi.
Adam 15.03.2019 Popieram
GRZEGORZ 15.03.2019 szkoda tylko że giną niewinni ludzie
Robert 15.03.2019 "na wyspę nazwaną Nową Zelandią" A od kiedy Nowa Zelandia to nazwa wyspy?
Tadeusz 15.03.2019 Bardzo żenujące. Nie jestem zwolennikiem przyjmowania imigrantów . Jest jednak różnica między niewpuszczaniem nieproszonych gości, a mordowaniem.
Gryzli 15.03.2019 Facet ma kompletne prawo robić, co zrobił. Skoro im pozwala się na tyle to niech uważają, ponieważ takie incydenty są tylko konsekwencją działań samych muzułmanów. Akcja, reakcja, przyczyna i skutek.
cez 15.03.2019 to byli bezbronni ludzie, nieważne jakiej religii, jak tak można, w cywilizowanym świecie. szok.
Gal 15.03.2019 Do SF. W takim razie wg twojego pokrętnego rozumowania wszystkie ziemie sa niczyje. Wiesz o tym, ze ludzkość zawsze emigrowała od zarania dziejów? Powody były różne i nie tu jest miejsce żeby się na ten temat rozpisywać. Czy może przewidujesz jakieś ramy czasowe po których ziemie niczyje stają się własnością ludu, który na nich osiadł?
Max Zorin 15.03.2019 Wciąż nie rozumiem czemu np. Katar nie przyjmuje uchodźców. I czemu z netu, a nie z TV i często przypadkiem dowiadujemy się, jak uchodźcy ponoszą sie w nieswoim kraju, co wyprawiaja i mają większe prawa niz obywatel swojego kraju. Bardzo dziwne. A teraz biali którzy byc może wybiegli w przyszłość, będą tymi najgorszymi.Przesadzili. Ale czasem przesadę można zrozumieć
PragnącaBezpieczeństwa 15.03.2019 Popieram! Ci ludzie - Muzułmanie, stwarzają dla Nas zagrożenie. Sama osobiście boję się o przyszłość nie tyle co swoją ale o Dzieci. Co to za Wiara która nakazuje zabijać! Gdybym miała możliwość sama zrobiła bym to samo. Nie jestem za zabijaniem bezbronnych czy niewinnych ludzi. Ale ludzi którzy są odważni pokazać się w nagraniach gdy odcinają takim głowy. Dlaczego Państwa na to pozwoliły? To samobójstwo! Oni nie przestaną zabijać, cieszą się gdy pokazują ich w mediach, to ich napędza! Zabijał i będą zabijać.
Kedar 15.03.2019 Przebudzenie białych chrześcijan.
Maciek PDL 15.03.2019 Z tego co pisze to normalny patriota w dawniejszych czasach był by bohaterem który broni ojczyzny a w tych chorych czasach nie jest on poprawny politycznie ...
Polak 15.03.2019 Tak jak nie popieram tej strzelaniny pod kątem mordowania przypadkowych muzułmanów tak zgadzam się w pełni z tym, że musimy zrobić coś, abyśmy za 100 lat nie byli mniejszością w naszej! Europie. Szczególnie historia z Ebby, której grób jest niszczony przez nielegalnych imigrantów, a policja mimo złapania imigranta na gorącym uczynku przez ojca zamordowanej w zamachu nie zrobiła nic.
Tomek 15.03.2019 Dobrze mówi.
Konrad 15.03.2019 Ma racje
SF 15.03.2019 "chcę pokazać najeźdźcom, że nasze ziemie nigdy nie będą ich ziemiami, nasze ojczyzny są nasze i tak długo, jak biały człowiek żyje, NIGDY nie podbiją naszych ziem i nigdy nie zastąpią naszych ludzi" powiedział potomek najeźdźców na wyspę nazwaną Nową Zelandią, którzy wyparli rdzenną ludność.
Magda 15.03.2019 Nie popieram.Rozumiem.