Maduro odrzucił ultimatum UE! Znamy stanowisko polskiego rządu

Sytuacja w Wenezueli robi się coraz bardziej napięta. Przypomnijmy, że 10 stycznia Nicolás Maduro został ponownie zaprzysiężony na prezydenta tego kraju.

Kilkanaście dni później, tymczasowym prezydentem ogłosił się Juan Guaido.
Państwa popierające Guaido chcą, aby rozpisano na nowo wybory, tym razem demokratyczne i sprawiedliwe, jednak jak oznajmił Maduro, kolejne wybory odbędą się nie wcześniej niż za 6 lat i odrzucił ultimatum Unii Europejskiej. 

Do tych państw dołączyło również Chile: "Nasz kraj nie przyjmuje lekcji moralności od żadnej dyktatury, a Maduro powinien posłuchać narodu i wspólnoty międzynarodowej, tj. przeprowadzić wolne wybory pod nadzorem międzynarodowych obserwatorów, nikogo nie wykluczając". Takie zdanie wyraził Roberto Ampureo, szef chilijskiego MSZ.

Parlament Europejski także poparł prezydenturę Guaido.

Na sytuację wpłynął fakt, że parlamentarzystom nie podoba się przetrzymywanie dziennikarzy, w tym kilku obywateli Unii Europejskiej, zajmujących się obecną sytuacją w Wenezueli oraz wzywają do ich natychmiastowego uwolnienia.

Kogo poprze Polska?

Minister Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz, poinformował, że Polska zamierza uznać prezydenturę Guaido. Zaznaczył jednak, że na Guaido będzie spoczywał obowiązek przeprowadzenia wolnych wyborów. 

Jak potoczą się losy Wenezueli? Reuters podaje, że Maduro dogadał się z ZEA w sprawie sprzedaży 15 ton złota...

(źródło

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

2+8 =

Opinie użytkowników

Apatryda 04.02.2019 USA wyczuło kasę w Wenezueli.. Następne Panstwo zrównaja z ziemią zabijając niewinną ludność cywilną...
Jan 04.02.2019 A u nas to niby nie ma dyktatury kaczorek robi co chce ...