Kontrowersyjne słowa prezydenta. Muzułmanie i chrześcijanie "stanowią jedność"?

6 stycznia w Egipcie, nieopodal Kairu, uroczyście poświęcono katedrę koptyjską oraz meczet.

Egipski prezydent Abd al-Fattah as-Sisi podczas uroczystości powiedział: "Dzisiejsze uroczystości stanowią dowód, że nie pozwolimy nikomu stanąć pomiędzy nami". Tym samym zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, aby muzułmanie oraz chrześcijanie razem współistnieli w Egipcie. Budowa świątyni oraz meczetu trwała około półtorej roku.


Prezydent pragnie równości

Prezydent Egiptu za podstawowe zadanie swoich rządów wskazał doprowadzenie do zgody pomiędzy religiami, a także walkę z islamskim terroryzmem. Opowiada się również za równością pomiędzy większością muzułmańską a chrześcijanami, którzy w Egipcie stanowią zaledwie 10% mieszkańców.

 

"Egipt jest państwem dla wszystkich”

Tak powiedział jeden z prowadzących uroczystość. Podczas poświęcenia pokazano filmy na temat żyjących pokojowo wyznawców obu religii, a także nagrania wideo z życzeniami i przesłaniem od papieża Franciszka.

Tego dnia zwiększono środki bezpieczeństwa, ponieważ dzień wcześniej doszło w Kairze do śmierci policjanta. Mężczyzna zginął podczas próby rozbrojenia bomby, podłożonej w pobliżu koptyjskiej świątyni.

 

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

9-2 =

Opinie użytkowników

Ciniminis 13.01.2019 Jeśli zamachowiec wejdzie w tłum i się wysadzi to może faktycznie stanowią jedność