Burza po mocnych słowach Kubiaka o irańskich siatkarzach. Iran domaga się ukarania Polaka

W programie "Prawda Siatki" Michał Kubiak opowiedział o awanturze, która miała miejsce w finale Klubowych Mistrzostw Azji. W mocnych słowach skomentował zachowanie irańskich siatkarzy.

REKLAMA

"Konflikt trwał przez cały mecz, a nawet w fazie grupowej, gdzie nasze losy również się skrzyżowały. To się działo cały czas, na koniec meczu gość stanął na środku siatki i krzyczał, obrażał mi rodzinę, a jak podszedłem do niego, to uciekł za kolegów [...]. Do Iranu nie pojadę, nie mam przyjemności przebywania w tym kraju. Irańczycy zawsze grają takie niewiniątka, że oni są wszyscy super i fajni, a my jesteśmy najgorsi, a tak wcale nie jest, bo to są fatalni ludzie. Złośliwi, chamscy ludzie, są po prostu fatalni. Jeżeli chodzi o ludzi, o naród, dla mnie są skreśleni, dla mnie ten naród nie istnieje" - wyznał kapitan polskiej kadry.

Wypowiedź polskiego reprezentanta nie spodobała się Siatkarskiej Federacji Iranu, która złożyła skargę na Kubiaka do FIVB. "Komisja Etyki FIVB powinna zażądać wyjaśnień od Kubiaka. Obrażał naród irański i musi ponieść odpowiedzialność za to, co powiedział" - powiedział Afshin Davari (prezes irańskiej federacji) w rozmowie z "Tehran Times".

Jeśli komisja uzna, że Polak złamał regulamin FIVB, to może mu grozić upomnienie, sześciomiesięczne zawieszenie lub kara finansowa do 10 tysięcy franków szwajcarskich.

Michał Kubiak wydał oświadczenie:

"Drodzy Kibice!

W związku z niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w "Prawdzie Siatki", oświadczam:

Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii.

Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu. 

Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust, były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj. siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców.

Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam.

Z wyrazami szacunku,

Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce".

(źródło)

Wersja wywiadu, w której padają mocne słowa, została usunięta. Na kanale "Prawda Siatki" widnieje wersja wywiadu z usuniętymi (na prośbę Kubiaka) słowami na temat irańskich siatkarzy.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6-2 =

Opinie użytkowników

ewa 10.08.2019 dobrze powiedziałeś Michał, beżowe tak mają, im nie można wierzyć. a jak się powie parę słów prawdy to wielkie oburzenie. to są hipokryci i kłamcy. to oni się powinni tłumaczyć, a nie Ty! pozdrawiam,
Leszek 08.06.2019 Michał Kubiak twoje postępowania jest godne potępienia, szczególnie gdy jesteś sportowcem wysokiej klasy i reprezentujesz nasz Kraj na arenie międzynarodowej.Oczywiście, za skandaliczne zachowanie Irańskiego zawodnika, masz prawo go krytkować, wypowiadać się na jego temat negatywnie w najostrzejszy sposob,Ale pretensje swoje masz prawo kierować tylko pod jego adresem! Nie masz natomiast pod żadnym pozorem w związku zaistniałym konfliktem, negatywnie się wypowiadać poniżać i obrażać narodu Irańskiego lub państwa Iran jako takiego Dokładnie takiego samego prawa nie ma zawodnik Irański w stosunku do Polski i Polaków Twoja wypowiedź w stosunku do Narodu i państwa Iran było skandaliczna, przynosła wstyd Polsce i powinieneś ponieść konsekwencje dyscyplinarne Z pewnością byłbyś oburzony gdyby ktokolwiek innny z dowolnego kraju w konflikcie z tobą obrażał by twoich rodaków i wyrażał się negatywnie, lublekceważąo o Polsce??
Tomek 03.06.2019 większość brawo brawo ale narracja kapitana jest mniej więcej taka jak środowisk żydowskich nt. Polaków
Luk 02.06.2019 Popieram Michała ma rację
Krzysiek 02.06.2019 Brawo Kubiak!
Helka 31.05.2019 Natomiast Polacy domagaja sie ukarania iranskiego zawodnika.
Luka 30.05.2019 Jestem z Tobą Kapitanie.Jak ktoś pluje w twarz nie można mówić że deszcz pada.
Ola 30.05.2019 Nie sposòb się zgodzić że incydent ,czy złe zachowanie grupy ludzi powinien przerzucić na wszystkich z Iranu...trochę głupio i niefortunnie wyszło!
Radek 30.05.2019 Prawidłowo
Radziu 30.05.2019 Prawidłowe zachowanie.
Radziu 30.05.2019 Brawo, nie pozwólmy by ktoś nami pomiatał, skoro kogoś szanujemy, to i oczekujemy szacunku, ale gdy ktoś przegina i ubliża, nie ma miejsca na gięcie karku, trzeba pokazać, że działa to w dwie strony, bardzo dobra postawa.
Big_luk 30.05.2019 Wymiękł :) końcowo. Szkoda!