Gwałty, upokorzenia, kanibalizm - wstrząsająca opowieść o życiu w niewoli Państwa Islamskiego

Wielokrotne gwałty, upokorzenia, kanibalizm oraz handel ludzkim towarem. Tak przedstawiają świat bojowników ISIS dwie Jazydki - Shirin i Lewiza. Dziewczęta te uciekły z niewoli Państwa Islamskiego, znajdując schronienie w Niemczech. Teraz w filmie "Byłam niewolnicą" postanawiają opisać światu swoją traumę.

Ostatnio o wybrykach Państwa Islamskiego nie słyszymy zbyt często w mediach głównego nurtu. Nie oznacza to jednak, że problem zniknął. Ten morderczy proceder trwa nadal. W filmie autorstwa BBC pt. "Why Slavery? I Was a Yazidi Slave" ("Byłam niewolnicą") młode kobiety opowiadają o zagładzie swoich rodzin, o porwaniach oraz brutalnej przemocy w obozach ISIS.

Jazydzi stali się głównymi kandydatami do eksterminacji, którą prowadzili dżihadyści. Kobiety są porywane, a mężczyzn morduje się na miejscu. Zniewolone matki, córki oraz siostry zmusza się do znoszenia katastrofalnych warunków, czy dokonywania aktów kanibalizmu. Dziewczyny opowiadają, że bito je, upokarzano i sprzedawano kolejnym bojownikom. Widziały śmierć swoich bliskich. Bohaterki dokumentu w bardzo obrazowy sposób opisują przemoc, której doświadczyły, a także swoją rozłąkę z bliskimi. Zwracają również uwagę widzów na ostracyzm społeczny, nałożony przez członków wspólnoty Jazydów na "zhańbione" kobiety.

 

"Przed ISIS żyliśmy dobrze, spokojnie. Myślałam, że będę wiodła normalne życie, że dorosnę, wyjdę za mąż. Już teraz nic nie będzie takie samo. Na własne oczy widziałam, jak ścinali głowy dzieciom, a matkom kazali jeść ich ciała. Chcę, by zginęli w ten sam sposób" - to krótki fragment wspomnień Lewizy.

Jedna z dziewcząt na nagraniu wyznaje, że jej największym marzeniem jest ujrzeć matkę oraz siostry, których los jest jej nieznany. Otwarcie przyznaje jednak, że straciła nadzieję, iż krewne żyją, ponieważ od ostatniego kontaktu minęły już 3 lata. Śmiertelność niewolnic w obozach ISIS jest ogromna, wręcz nie do zmierzenia.

O pomoc dla swoich współbraci w wierze walczą Jazydzi zamieszkujący różne części świata, starając się pomagać zagrożonym ludziom na miejscu walk, a także osadzać ich w bezpiecznych miejscach w różnych zakątkach Ziemi.

Naukowcy podkreślają, że działania ISIS w celu eksterminacji Jazydów, spowodować mogą zniknięcie tej pięknej i prastarej kultury. Przyczyni się do tego zagłada ponad 75% przedstawicieli tej społeczności, a także kryzys tożsamości kulturowej wywołany traumatycznymi przeżyciami.

Zachęcamy do obejrzenia całego dokumentu!

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6-2 =

Opinie użytkowników

Bob 09.02.2019 Tez nie mialy gdzie uciekac tylko do niemiec xD
Piotr 08.02.2019 Wincyj imigrantow! Wincyj... Zamiast brodaczy i dwudziestoparo letnich "maloletnich" przyjmujmy takich nieszczesnikow jak jazydzi i niedobitki chrzescijan z Bliskiego Wschodu. Oni przynajmniej beda wdzieczni za pomoc i nie beda nam fundowac kolejnych Bataclanow i Charlie Hebdo. Ale czolowka feministyczno lewacko LGBT woli testosteronowych brodaczy ktorzy gdy urosna w sile to natychmiast pokaza feministkom ich miejsce lewakow wytna w pien liberalow powiesza a gejow pospychaja z dachow wiezowcow.