Feminizm skrajnie niebezpieczną ideologią? Fala krytyki po kontrowersyjnym filmiku z Arabii Saudyjskiej

Kilka dni temu w mediach społecznościowych Agencji Bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej pojawiło się nagranie, na którym feminizm został wymieniony jako jedna z ideologii stwarzających zagrożenie. Oprócz ruchu mającego bronić praw kobiet, na liście znalazły się również ateizm, a także homoseksualizm. W związku z falą krytyki, która wylała się na przedstawicieli agencji, osoby odpowiedzialne za umieszczenie nagrania postanowiły przeprosić.

Kontrowersyjne wideo pojawiło się w miniony weekend na oficjalnym profilu na Twitterze Agencji Bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej. Organizacja przestrzegała w nagraniu przed niebezpiecznym wpływem ideologii i organizacji zajmujących się ich rozprzestrzenianiem. W związku z tym, iż na liście tej znalazł się feminizm, sprawę zaczęto głośno komentować. Swój sprzeciw wyraziło m.in. Amnesty International. 

Heba Morayef, dyrektor Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, stwierdziła, że:

"Wideo jest niezwykle niebezpieczne i ma poważne implikacje dla prawa do wolności wypowiedzi i życia, a także wolności i bezpieczeństwa w kraju".

Arabia Saudyjska w ostatnim czasie usilnie walczyła o poprawienie wizerunku swojego kraju. Jej przedstawiciele chcieli, aby przestała być postrzegana jako jedno z najbardziej opresyjnych wobec kobiet państw na świecie. To właśnie dlatego po krytycznym odbiorze nagrania wystosowano oficjalne oświadczenie, w którym stwierdzono, że opublikowany przez Agencję filmik zawiera wiele błędów. Wina za pojawienie się niestosownych treści została zrzucona na pracowników, którzy stworzyli nagranie, wykazując się tym samym niekompetencją.

Wideo, które za sprawą szokującego stosunku do feminizmu odbiło się echem na całym świcie, skomentowała również Saudyjska Komisja Ochrony Praw Człowieka, której przedstawiciele wyrazili jednoznaczną opinię, iż "feminizm nie jest przestępstwem". Ich oświadczenie nie odnosiło się jednak do kwestii homoseksualizmu i ateizmu (które również zostały określone w filmie jako "niebezpieczne").

Mimo starań władz i kilku zniesionych obostrzeń prawnych, ograniczających swobodę działania obywatelek Arabii Saudyjskiej (np. prawa do prowadzenia pojazdów), kraj ten nadal znajduje się w ścisłej czołówce państw, które godzą w dobro kobiet.

Saudyjki borykają się z licznymi zakazami, obejmującymi wszelkie dziedziny ich życia - od edukacji po inne podstawowe czynności. Przejawy jakiejkolwiek aktywizacji kobiet w postaci kampanii czy akcji mających promować zmiany, są tłumione i kare. Feministki są stawiane przed sądem i skazywane na więzienie, a to wszystko za walkę o równość...

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

4+6 =