16-latek chciał zdetonować bombę wypełnioną 14 kilogramami gwoździ! Sąd wypuścił go na wolność, bo jest... niepełnoletni

Bułgarskie służby zapobiegły atakowi bombowemu, który został zaplanowany przez 16-letniego, zradykalizowanego Bułgara. Chłopak, który chciał dokonać zamachu w Płowdiwie (drugim największym mieście w kraju) został zwerbowany przez Państwo Islamskie. Do zatrzymania doszło w czwartek, jednak sąd błyskawicznie zadecydował o zwolnieniu 16-latka z aresztu. Powód? Jego wiek.

Służby zostały zaalarmowane przez krewnych 16-latka. W domu chłopaka znaleziono komponenty, które miały zostać wykorzystane podczas ataku terrorystycznego. "The Sofia Globe" podało, że oficerowie odkryli m.in. bombę rurową i urządzenie wypełnione 14 kilogramami gwoździ. Znaleziono również materiały propagandowe oraz flagę ISIS. 

Zastępca prokuratora generalnego Bułgarii, Ivan Geshev, opisał chłopaka jako "superinteligentnego". Miał on wykazywać zainteresowanie chemią, a bombę skonstruował za pomocą powszechnie dostępnych substancji.

Bułgar miał zostać zrekrutowany do szeregów ISIS kilka miesięcy temu. Geshev zapowiedział, że służby nie ujawnią, w jaki sposób 16-latek znalazł islamskiego rekrutera. Podkreślił także, że chłopak powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką, w odizolowanym środowisku, co ma mu ułatwić powrót do normalnego społeczeństwa. 

Mimo jednoznacznych dowodów, bułgarski sąd zadecydował o zwolnieniu niedoszłego zamachowcy. Swoją decyzję argumentował wiekiem chłopaka.

(źródło

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

5-2 =

Opinie użytkowników

123 10.06.2019 Komus zalezy by terrorysta wolny byl. Komus komu na nazwisko Soros.